Marketingové a informační centrum

 • V rámci klastru je vytvořeno marketingové a informační centrum, které nabízí následující služby:
 • Vyhledávání v databázi údajů o zelených technologiích, které jsou dostupné na trhu pro potřeby různých uživatelů a které lze využít v rámci příhraničního regionu.
 • Využití knihovny odborné literatury z oblastí zelených technologií.
 • Rešerše z analytických dokumentů „Rozvoj a využití inovativních a zelených technologií„.
 • Konzultační služby odborníků z oborů zelených technologií.
 • Propagace zelených technologií mezi odbornou a širší veřejností.Kontakt na infocentrum

Databáze zelených technologií: http://zk.fmk.ucm.sk/

Nabízíme bezplatné zapsání Vaší zelené či inovativní technologie/výrobku do uvedené databáze. V případě Vašeho zájmu nás prosím kontaktujte na info@zelenyklastr.cz.

 

AKTUALITY:

Cíl pro obnovitelné zdroje v dopravě už Komise nenavrhne

04.05.2016

Komise v zimě navrhne novou směrnici pro obnovitelné zdroje. Na rozdíl od té stávající už nemá obsahovat cíl pro využívání obnovitelné energie v dopravě. Ekologové se ale obávají nápadu na povinné přimíchávání biopaliv, který se naopak zamlouvá výrobcům těchto produktů. Problém způsobují biopaliva první generace, která ohrožují potravinovou bezpečnost a neprospívají klimatu.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/cil-pro-obnovitelnou-energii-v-doprave-komise-nechce-ekologove-se-ale-boji-povinneho-primichavani-biopaliv-013290#sthash.1vwIoIow.dpuf

Pařížská dohoda může vstoupit v platnost bez EU

20.04.2016

V pátek bude v New Yorku slavnostně zahájena ratifikace Pařížské dohody, podle které se má řídit globální snižování emisí skleníkových plynů po roce 2020. V EU by se mohlo její přijetí zbrzdit kvůli nejasnému rozdělení cíle pro snižování emisí mezi jednotlivými státy. Pokud dohoda vstoupí v platnost bez EU, ztratí Unie možnost ovlivňovat důležité detaily světové klimatické politiky.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/parizska-dohoda-muze-vstoupit-v-platnost-bez-eu-unie-by-pak-nemohla-ovlivnovat-globalni-klimatickou-politiku-013266#sthash.dUOuDbL3.dpuf

O plyn, biomasu a tepelná čerpadla je větší zájem než o uhlí

07.04.2016

Při výměně kotle mají lidé větší zájem o plyn a biomasu než o uhlí, ukazují čísla ze sedmi českých krajů, která shromáždil Český plynárenský svaz (ČPS).

Údaje vycházejí ze žádostí o takzvané kotlíkové dotace, které mají podpořit výměnu neekologických kotlů používaných k vytápění domácností. Peníze na ně plynou z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/kotlikove-dotace-o-plyn-biomasu-a-tepelna-cerpadla-je-vetsi-zajem-nez-o-uhli-013241#sthash.1ASOMmTb.dpuf

Antifosilní zákon

12.3.2016

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připraví návrh takzvaného antifosilního zákona, podle kterého má Česko snižovat závislost na fosilních palivech, a s tím i emise skleníkových plynů. Rozhodla o tom vláda, která ve středu projednala analýzu proveditelnosti takové právní úpravy.

Zákon, který by mohl vstoupit v platnost na začátku roku 2017, bude vycházet z cílů pro rok 2020 a 2030, ke kterým se už Česká republika zavázala na evropské úrovni. Zároveň by měl ale stanovit i dlouhodobý cíl do roku 2050, který EU ještě pevně nestanovila, ačkoliv se nezávazně hovoří o snížení emisí o 80 až 95 % ve srovnání s rokem 1990.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/antifosilni-zakon-co-ukazuje-priklad-z-britanie-013199#sthash.ENjGdcEf.dpuf

Oběhové hospodářství musí pochopit celá společnost

24.2.2016

Myšlenka oběhového hospodářství nespočívá jen v lepším zpracování odpadů. Rozumněji by se měly přírodní zdroje využívat například už ve fázi výroby. Aby prosincový balíček Evropské komise přešel do života, bude podle odborníků potřeba zlepšit informovanost a komunikaci mezi všemi zapojenými stranami včetně spotřebitelů.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/obehove-hospodarstvi-musi-nejprve-pochopit-cela-spolecnost-potreba-je-pry-lepsi-komunikace-013172#sthash.aiJ651Rt.dpuf

Solární energetika v ČR zabrzdila

15.2.2016

Česká republika je mezi devíti zeměmi EU, které už splnily svůj cíl pro podíl obnovitelných zdrojů v energetice. Podle zastánců OZE se ukazuje, že byl český závazek nastaven moc nízko. Nové zdroje v Česku nepřibývají. Pro další rozvoj obnovitelných zdrojů je prý potřebná hlavně stabilita.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/solarni-energetika-v-cesku-zabrzdila-jak-to-bude-v-pristich-letech-013155#sthash.bBWPNSCt.dpuf

Emisní povolenky zažívají volný pád

25.01.2016

Brutální propad v prvních týdnech roku se netýká pouze akcií nebo ropy, ale rovněž emisních povolenek. Jejich cena zažívá doslova volný pád. „Emisní povolenka se pohybuje na ceně 6,35 eura za tunu, přitom ještě před měsícem stála více než 8,5 eura za tunu.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/emisni-povolenky-zazivaji-volny-pad-013120#sthash.mW55TBuw.dpuf

Klimatické cíle – slabé, nebo příliš vysoké? EU se chystá na další vyjednávání

14.01.2016

Evropský komisař pro klima a energetiku Cañete je dnes a zítra na návštěvě v uhelném Polsku. Z Varšavy zní názor, že klimaticko-energetické cíle EU jsou příliš vysoké. Ukázala to prý klimatická konference v Paříži. Jiné země jsou naopak pro zpřísnění evropské politiky. Své názory by si měly státy vyjasnit do března.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/klimaticke-cile–slabe-nebo-prilis-vysoke-eu-se-chysta-na-dalsi-vyjednavani-013101#sthash.xJlxM6Rq.dpuf

Dohoda z Paříže je pro EU úspěch

16.12.2015

Nová klimatická dohoda, kterou se podařilo uzavřít v Paříži, je dobrou zprávou pro EU a její snahu o ochranu klimatu. K dohodě se totiž připojili i ostatní významní znečišťovatelé. Záležet však bude na tom, jestli státy začnou své cíle pro snižování emisí naplňovat, protože v rámci mezinárodního práva nejsou závazné.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/dohoda-z-parize-je-pro-eu-uspech-ma-vsak-sva-ale-013067#sthash.HHQXgflj.dpuf

Paříž určí scénář boje se změnou klimatu

27.11.2015

Šance, že se na pařížské klimatické konferenci, která začíná v pondělí, svět dohodne na účinném boji se změnou klimatu, je podle diplomatů velká. Bude záležet, jak závazné a vymahatelné budou části dohody a kolik peněz na snižování emisí a adaptaci na měnící se klima dostanou chudší státy.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/pariz-urci-scenar-boje-se-zmenou-klimatu-013025#sthash.jy0CxQ2b.dpuf

Kudy k nízkouhlíkové ekonomice

01.10.2015

Česká odborná veřejnost se dá v energetice rozdělit na dvě základní skupiny – zastánce tradiční jaderné a uhelné energetiky a zastánce nízkouhlíkových technologií, především OZE. Vyplynulo to z analýzy čtyř desítek rozhovorů, které byly pořízeny v rámci evropského projektu R&Dialogue zaměřeného na přechod k nízkouhlíkové ekonomice.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/kudy-k-nizkouhlikove-ekonomice-ceska-debata-o-energetice-se-deli-na-dva-tabory-012918#sthash.b8yZsgF8.dpuf

Malé firmy se bojí investic do úspor energií

10.09.2015

V malých a středních firmách spí slušný byznys pro zavedené energetické koncerny. Většina menších podniků vidí nevyužitý potenciál pro snižování nákladů v energetických úsporách. V průměru odhadují, že náklady mohou díky úsporám srazit až o deset procent, ukázal průzkum, který si nechala zpracovat Asociace malých a středních podniků.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/male-firmy-se-boji-investic-do-uspor-energii-mohly-by-pritom-usetrit-desetinu-012878#sthash.UFQAIyP1.dpuf

Klimatická konference je za rohem

28.08.2015

Ani ne sto dní zbývá do konference v Paříži, kde se má v prosinci podepsat dohoda o boji s klimatickými změnami. Nedořešená zůstává řada otázek, včetně právní povahy dokumentu. V pondělí se v Bonnu schází pracovní skupina, která má dohodu posunout o kus dál. Její předsedové vyzývají země k rychlé práci. Představitelé států se mají vyhnout nicneříkajícím projevům a aktivně se zapojit do vyjednávání.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/klimaticka-konference-je-za-rohem-zkratte-projevy-a-venujte-se-praci-vyzyva-osn-012858#sthash.oZUpV53s.dpuf

Odejít od jádra znamená změnit celou společnost

23.07.2015

Francouzský parlament schválil rozsáhlý energetický zákon, který zavádí přísnou uhlíkovou daň a počítá s výrazným snížením spotřeby energie. Snížit se má i podíl jaderné energie na výrobě elektřiny. Podle francouzských nevládek by měla země opustit jádro úplně, i když zatím na atomovou elektřinu spoléhá nejvíc ze všech zemí na světě. Je ale potřeba změnit myšlení celé společnosti.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/odejit-od-jadra-znamena-zmenit-celou-spolecnost-mozne-to-je-vzkazuji-ngos-z-francie-012794#sthash.861XlQzp.dpuf

Pravidla pro bezplatné přidělování emisních povolenek budou přísnější

16.07.2015

Po roce 2020 se zkrátí seznam průmyslových odvětví, která budou dostávat bezplatné emisní povolenky. Sníží se i množství povolenek a Evropská komise bude pozorněji sledovat, jestli se přidělují těm správným podnikům. Ochranu před dopady evropské klimatické politiky by měla mít jen nejnáročnější odvětví. Přednost navíc mají mít podniky, které zvyšují svou účinnost.

http://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/pravidla-pro-bezplatne-pridelovani-emisnich-povolenek-budou-prisnejsi-012776#sthash.fNYmeDNu.dpuf

Vláda schválila energetickou koncepci

18.05.2015

Česko už nemá energetickou koncepci z roku 2004. Vláda dnes schválila nový dokument. Počítá s dalším rozvojem jaderné energie. Jak česká koncepce zapadne do evropské energetické unie? Vláda o tom bude už příští týden jednat s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/energeticka-koncepce-schvalena-do-prahy-miri-sefcovic-ukaze-jakou-predstavu-ma-o-ceske-energetice-brusel-012650#sthash.K126nLG0.dpuf

Jednání o reformě trhu s CO2 jde do finále

28.04.2015

Členské země EU znovu jednají o reformě systému pro obchodování s emisními povolenkami. Od ní se bude odvíjet cena elektřiny i objem peněz pro modernizaci českého průmyslu. Hraje se o rok spuštění reformy. Nový kompromis by mohl znít: 2019. Podle informací EurActivu by Česko mohlo toto datum podpořit, pokud za dražší uhlík dostane kompenzace. V jednáních by to znamenalo průlom.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/prilis-levne-emise-jednani-o-reforme-trhu-s-uhlikem-se-blizi-do-finale-012607#sthash.GunSOh45.dpuf

Studie: nelegální těžbu dřeva pohání hlad EU po surovinách

31.3.2015

Nelegální těžba dřeva zničí v deštných lesích každé dvě minuty plochu o rozloze fotbalového hřiště. Jedním z hlavních důvodů je poptávka z Evropské unie po zboží, kvůli jehož produkci lesy ustoupily, tvrdí studie bruselské organizace Fern.

http://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/studie-nelegalni-tezbu-dreva-pohani-hlad-eu-po-surovinach-012532

Ovzduší i voda v EU je čistší, ale stále je co zlepšovat

3.3.2015

Kvalita ovzduší a vody v Evropě se za posledních pět let je výrazně lepší. Ovšem EU musí na této oblasti zapracovat, aby byla schopná splnit své dlouhodobé cíle, uvádí zpráva Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). stav životního prostředí je na lepší úrovni také v České republice, ukázalo hodnocení, které se provádí jednou za pět let. „Z naší analýzy vyplývá, že evropské politiky si v průběhu let úspěšně poradily s mnoha problémy v oblasti životního prostředí,“ řekl výkonný ředitel EEA Hans Bruyninckx. EEA ale uvádí, že v Evropě je stále negativně ovlivněna hospodářská produkce, protože stále dochází k ohrožování přírodních systémů.

https://www.euroskop.cz/8961/25400/clanek/ovzdusi-i-voda-v-eu-je-cistsi-ale-stale-je-co-zlepsovat/

České reakce na návrh energetické unie

26.2.2015

Strategie vedoucí k vzniku evropské energetické unie s propojenými sítěmi má snížit závislost Evropy na jednom vnějším dodavateli, důraz má klást také na úspory, inovace, evropské klimatické cíle a přechod k nízkouhlíkové společnosti. Místopředseda EK Maroš Šefčovič, který je za energetiku v komisi odpovědný, řekl, že vznik energetické unie je nejambicióznějším evropským energetickým projektem od vzniku Společenství uhlí a oceli v 50. letech minulého století.

https://www.euroskop.cz/8961/25378/clanek/ceske-reakce-na-navrh-energeticke-unie/

Cesta k zelené energetice má stát stamiliardy ročně, injekci dá i Junckerův investiční balíček

11.11.2014

Velká část investic, které nová Evropská komise plánuje pro oživení ekonomiky, by měla směřovat do modernizace energetiky. Prohlásil to dnes evropský komisař Cañete, který se poprvé setkal s europoslanci, aby představil detaily klimaticko-energetického balíčku 2030. Usiluje prý o to, aby Junckerův investiční plán využil příležitosti, které ozeleňování ekonomiky přináší.

Zelená ekonomika? Ano, ale potřebujeme peníze, zní od ČR a sousedů před summitem

22.10.2014

Kdo zaplatí investice do modernizace ekonomiky, která by spotřebovávala méně energie a vypouštěla méně emisí? Novější členské země by mohly získat speciální podporu, pokud se na tom dohodnou evropští lídři, kteří se tento týden scházejí v Bruselu. Česko se do budoucna bojí o peníze z evropských fondů. Zároveň je musí začít využívat efektivněji.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/zelenejsi-energetiku-a-prumysl-klidne-ale-potrebujeme-penize-zni-od-cr-a-sousedu-pred-summitem-012236

Jak reagovat na odliv výnosů z ČR?

15.10.2014

Odliv výnosů z českého hospodářství je podle analytika Úřadu vlády Aleše Chmelaře symptomem hlubšího problému české ekonomiky. Potíže české ekonomiky podle něj ilustruje mimo jiné skutečnost, že „česká konvergence k zemím západní Evropy se zpomalila téměř na nulu“.

V současnosti odchází ročně z ekonomiky 220 až 250 miliard korun. Ve srovnání s ostatními členskými státy EU je Česko v tomto ohledu téměř na špici žebříčku. Vyšší odliv výnosů zaznamenává pouze Lucembursko a Irsko. V prvním případě je to způsobeno vysokým podílem finančnictví na ekonomické struktuře, v druhém případě skutečností, že Irsko je americkými investory chápáno jako brána do Evropy a v zemi proto operuje mnoho zahraničních společností.

Autor: Euroskop

Studujte energetiku, o analytiky je v Česku zájem

28.9.2014

Firmy čím dál více hledají absolventy, kteří se orientují v energetické politice, ekonomii i technice. Často je ovšem musí samy doučovat, protože jim po opuštění vysokých škol propojení těchto tří aspektů chybí. Kde se vlastně v Česku dá něco takového vystudovat?

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/studujte-energetiku-o-analytiky-je-v-cesku-zajem-012181

Na solární panely se budou stát fronty, poptávka převýší výrobní kapacitu

20.8.2014

Prudký pád cen fotovoltaických panelů a vlna bankrotů jejich výrobců je zapomenuta. Rostoucí poptávka po solárních elektrárnách letos naplno vytíží kapacitu výrobců. Ti se vrátí k zisku a budou muset přemýšlet o dalším rozšiřování závodů, neboť hlad energetik po sluneční energii bude v příštích letech podle řady odhadů růst.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/na-solarni-panely-se-budou-stat-fronty-poptavka-prevysi-vyrobni-kapacitu-012087

Průmyslová ČR chce vyrábět víc, ale s menší spotřebou energie

23.6.2014

Světová konkurence i evropské předpisy tlačí na Českou republiku, aby snižovala svou energetickou náročnost. Na konci desetiletí by měla být energetická náročnost českého hospodářství na úrovni zemí se srovnatelnými ekonomikami, plánuje vláda. Průmyslově zaměřené Česko by se tak mělo vyrovnat s klesající zásobou vlastních energetických surovin. Zatím patří Česká republika v Evropské unii mezi země, které na jednotku HDP spotřebují nejvíc energie. Před ní jsou podle údajů Eurostatu jen Bulharsko, Estonsko a Rumunsko.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/prumyslova-cr-chce-vyrabet-vic-ale-s-mensi-spotrebou-energie-011945

Po Česku jezdí 300 elektromobilů, aut na stlačený plyn je 7.000. Čeho bude víc?

6.6.2014

V Česku 4. června startovala roadshow, která má představit výhody stlačeného zemního plynu v dopravě. Čistá mobilita, to jsou ale také elektromobily. Kterých aut bude v České republice jezdit v příštích letech víc? A jaké technologie by měl stát podporovat?

http://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/po-cesku-jezdi-300-elektromobilu-aut-na-stlaceny-plyn-je-7000-ceho-bude-vic-011892

Oettinger: Je čas řešit energetické cíle EU

čtk, 27.05.2014

Po evropských volbách je vhodná doba mluvit o cílech energetické politiky. Na konferenci „Ambice, realita, vize – energetika a evropské desetiletí“ to řekl evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger. Je pro pragmatickou klimatickou politiku, která má být vzorem pro evropský průmysl. Zároveň upozornil, že Evropa celosvětové klima nezachrání.

Oettinger minulý týden řekl, že zlepšení energetické infrastruktury a propojení zemí EU je klíčovým prvkem posílení evropské energetické bezpečnosti. Zdůraznil potřebu dokončení vnitřního unijního energetického trhu.

Členské země se vyvlékají z povinnosti šetřit energií, ukazuje studie

27.4.2014

Podle směrnice z roku 2012 musí členské země mezi lety 2014 a 2020 každoročně ušetřit 1,5 % ročního prodeje energie koncovým zákazníkům. Evropské komisi už odevzdaly plány, jak toho chtějí dosáhnout. Jenže pouze plány Dánska, Irska a Chorvatska jsou podle nové studie „důvěryhodné“. Naopak strategie 13 zemí jsou podle zprávy neúplné, nebo tak nekvalitní, že je lze jen obtížně posuzovat.

Česká republika patří mezi země, které studie hodnotí pouze dvěma body z možných šesti (podle splněných kritérií na kvalitu národních plánů). Je na tom stejně jako Polsko. Ještě hůře skončily Bulharsko, Maďarsko, Německo, Litva, Rumunsko, Slovinsko a Lucembursko (které plán vůbec neodevzdalo).

Cíl pro zelenou energii splní Česko už letos

7.3.2014

Česko letos může splnit slib, který dalo Evropské komisi, že bude vyrábět 13,5 procenta spotřebované elektřiny z obnovitelných zdrojů. Stane se tak ovšem o šest let dříve oproti původnímu záměru.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/cil-pro-zelenou-energii-splni-cesko-uz-letos-011613

Výzva Evropě k inovacím

25.2.2014

Inovace hrají klíčovou roli při zajišťování trvale udržitelného hospodářského růstu. Přesto jsme zejména v Evropské unii i nadále svědky, jak se lidem, kteří jsou nejlépe uzpůsobeni k tomu, aby vynalézali nové produkty, služby nebo způsoby podnikání, kladou do cesty nejrůznější překážky. Zdá se, že v jádru tohoto problému stojí strach z rizika. Investoři, manažeři a podnikatelé však musí rizika podstupovat, mají-li mít jejich myšlenky šanci na komerční úspěch.

http://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/vyzva-evrope-k-inovacim-011582

EP pro závazné cíle na emise skleníkových plynů

ČTK 6.2.2014

V roce 2030 by měla Evropská unie snížit emise skleníkových plynů o 40 procent ve srovnání s hodnotami roku 1990. Europoslanci v usnesení také vyzvali Evropskou komisi a členské státy EU, aby dalším závazným cílem bylo, že 30 procent celkové konečné spotřeby energie bude pocházet z obnovitelných zdrojů. Tento požadavek je přísnější, než nedávno navrhla Evropská komise. Pro usnesení hlasovalo 341 poslanců, 263 jich bylo proti. Hlasování se velmi protáhlo, protože k usnesení existovaly desítky pozměňovacích návrhů.

Evropská komise představila své návrhy 22. ledna. Europoslanci nad nimi již tehdy vyjádřili znepokojení s tím, že postrádají ambiciózní cíle. „Cena energie výrazně ovlivňuje firmy, průmysl a naše občany. Chceme-li snížit dovoz energií, musíme v Evropě vyrábět více, lépe a efektivněji využívat naše zdroje,“ komentovala usnesení zpravodajka výboru pro životní prostředí Anne Delvauxová.

„Široký energetický mix představuje spolu s vyšší energetickou účinností nejlepší řešení pro snížení emisí skleníkových plynů, podporu nových technologií a inovací, tvorbu pracovních míst a přeměnu našich ekonomik na zelenější. To je důvod, proč potřebujeme tři závazné cíle,“ dodala. Třetím závazným cílem je čtyřicetiprocentní zvýšení energetické účinnosti v EU.

Cíle v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030

26.1.2014

Snížení emisí skleníkových plynů o 40 % oproti úrovni roku 1990, závazný cíl pro celou EU dosáhnout podílu energie z obnovitelných zdrojů ve výši nejméně 27 %, obnovené cíle v oblasti politik energetické účinnosti, nový systém řízení a soubor nových ukazatelů pro zajištění konkurenceschopného a bezpečného energetického systému. To jsou pilíře nového rámce EU pro oblast klimatu a energetiky do roku 2030, kterou dnes předložila Evropská komise.
Rámec do roku 2030 vypracovaný na základě podrobné analýzy cen energií a nákladů na ně zajistí regulační jistotu pro investory a koordinovaný přístup mezi členskými státy, což povede k vývoji nových technologií. Cílem tohoto rámce je podněcovat trvalý pokrok směrem k nízkouhlíkovému hospodářství a konkurenceschopnému a bezpečnému energetickému systému, který zajistí cenově dostupnou energii pro všechny spotřebitele, zvýší bezpečnost dodávek energie v EU, sníží závislost EU na dovozu energie a vytvoří nové příležitosti pro růst a zaměstnanost tím, že zohlední možné cenové dopady z dlouhodobého hlediska.

http://www.tydenvevrope.cz/d.aspx/7071

Čína je alfa a omega klimaticko-energetické politiky, ukazuje Světový energetický výhled

6.1.2014

Jak se bude světová energetika vyvíjet během příštích dvaceti let? Poroste podíl obnovitelných zdrojů, zásadní bude vypořádat se s uhlím. Důležité je také zvyšování energetické účinnosti, tvrdí Mezinárodní energetická agentura, která zítra (7. ledna) v Praze představí svůj aktuální Světový energetický výhled.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/cina-je-alfa-a-omega-klimaticko-energeticke-politiky-ukazuje-svetovy-energeticky-vyhled-011421

NGO: ČR nemá plán, jak snížit spotřebu energie

20.11.2013

Česká republika postrádá jasnou strategii, jak v příštím programovém období 2014-2020 financovat snižování spotřeby energie a nezatěžovat životní prostředí. Z nových členských zemí EU ve střední Evropě je na tom dokonce nejhůře. Vyplývá to ze studie, kterou nedávno zveřejnila nevládní organizace CEE Bankwatch Network.

http://www.euractiv.cz/regionalni-rozvoj/clanek/ngos-cr-nema-jasny-plan-jak-financovat-energeticky-nenarocnou-ekonomiku-fondy-eu-011308

Na úspory energie v podnicích lze využít úvěry i fondy EU

13.11.2013

Letošní výhled Mezinárodní energetické agentury opět zdůraznil význam energetické účinnosti pro světovou energetiku. Také z hlediska investic se prý jedná o perspektivní odvětví. Jak je ale konkrétně možné energetické úspory financovat? Podnikům se podle odborníků nabízejí různé možnosti.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/na-uspory-energie-v-podnicich-lze-vyuzit-uvery-i-evropske-fondy-011285

Těžbu z břidlic čeká v EU nová legislativa, zaměří se na ochranu prostředí

22.10.2013

Už v prosinci nebo v lednu by měla Evropská komise představit novou legislativu, která se bude týkat těžby břidlicového plynu, zjistila bruselská redakce EurActivu. Přesná podoba zatím není známá, je ale jisté, že návrh se bude týkat hlavně rizik, která těžba břidlicového plynu přináší pro životní prostředí.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/tezbu-bridlicoveho-plynu-ceka-v-eu-jednotna-legislativa-zameri-se-na-ochranu-zivotniho-prostredi-shale-gas-energetika-zemni-plyn-co2-emise-011210

Komise schválila klíčové projekty energetické infrastruktury, na seznamu je i ČR

15.10.2013

Evropská komise včera (14. října) zveřejnila seznam přibližně 250 klíčových projektů z oblasti energetické infrastruktury, na které vyčlenila téměř šest miliard eur. Na „projekty společného zájmu“ se budou vztahovat urychlené schvalovací procedury a lepší regulační podmínky. Na seznamu se nachází i několik projektů z České republiky.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/komise-schvalila-klicove-projekty-energeticke-infrastruktury-na-seznamu-je-i-cr-011194

EP: projekty plynu z břidlic musí mít dopadovou studii

10.10.2013

Hodnocení dopadů na životní prostředí by v Evropské unii mělo být povinné i pro projekty na průzkum břidlicového plynu, pokud je součástí sporná metoda hydraulického štěpení, zvaného frakování. Europoslanci s návrhy přišli v rámci revize osmadvacet let staré směrnice EIA, podle které se musí posoudit vliv stavby či jiných projektů na životní prostředí ještě před jejich schválením.

Studii platí investor a může vyjít i na několik set tisíc korun. Obsahuje kupříkladu hlukovou studii, posouzení vlivu na vodu či mapuje stávající výskyt chráněných druhů. „Těžba plynu pomocí metody hydraulického štěpení doposud pod směrnici EIA nespadala. Kdo bude chtít těžit s využitím frakování, bude muset mít EIA,“ uvedl k výsledku hlasování europoslanec Pavel Poc.
Metoda hydraulického štěpení, zvaného frakování, spočívá ve vstřikování velkého množství vody do břidlicových útvarů, aby se uvolnil plyn zachycený i dva kilometry pod povrchem. V případě vadné konstrukce vrtu však může dojít ke kontaminaci podzemních vod. Ekologičtí aktivisté kvůli podobným rizikům vedou kampaň za zákaz samotného průzkumu potenciálních břidlicových ložisek v Evropě. Některé země, jako je Francie nebo Česká republika, na tuto metodu uvalily moratorium.

Autor: Euroskop

Jak dosáhnout energetické bezpečnosti

25.9.2013

Stabilní dodávka energie či surovin v dostatečném množství, za přijatelnou cenu a s přijatelnými environmentálními dopady. Tak se popisuje termín energetická bezpečnost. Za širokou definicí se skrývá řada konkrétních témat, jako je závislost západních zemí na blízkovýchodní ropě, bouřlivá debata o rozvoji břidličného plynu nebo v Česku aktuální dostavba jaderné elektrárny Temelín. Energetická bezpečnost je velké téma jak pro Evropskou unii, tak pro Spojené státy. Každý z těchto celků však k problematice přistupuje trochu jinak.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/jak-dosahnout-energeticke-bezpecnosti-011130

Začíná Evropský týden mobility, letos na téma čistý vzduch

17.09.2013
Na problémy se stále rostoucí automobilovou dopravou upozorňuje od pondělí do konce týdne celoevropská kampaň Evropský týden mobility. Letošní téma se zaměřilo na čistý vzduch. Do projektu se podle webových stránek Evropské komise zapojilo více než 2000 měst ze 43 států. V sobotu 21. září akce tradičně vyvrcholí Dnem bez aut, který se slaví po celém světě; v Praze, Olomouci a Ostravě s akcí Zažít město jinak.
Evropský týden mobility chce upozornit veřejnost na dopravní a s tím související ekologické problémy, se kterými se potýkají města a chce přispět k vytvoření lepší dopravní strategie pro Evropu. Podle webových stránek ministerstva životního prostředí vyzývá občany, aby využili takzvané zdravé dopravní prostředky, nechali svá auta doma a používali městskou hromadnou dopravu.

Autor: Euroskop

Zelená energie vede Evropu k „průmyslovému masakru“

10.9.2013

Kvůli přemrštěným nákladům na obnovitelné zdroje energie stojí Evropská unie před „průmyslovým masakrem“. Britskému listu The Telegraph to na víkendovém ekonomickém fóru v italském alpském letovisku Cernobbio řekl evropský komisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani. Krizi evropského průmyslu ještě podle něj zhoršuje nadhodnocené euro.

Evropa svým donkichotským úprkem za zelenou energií vyhnala podle Tajaniho náklady elektrické energie na neúnosné úrovně, a evropský průmysl tak přestává být schopen ve světě konkurovat. To je evidentní zvláště v době, kdy „břidlicová revoluce“ v USA srazila tamní ceny plynu o 80 procent.

„Jsme pro zelenou politiku, nesmíme ji ale brát jako náboženství. Potřebujeme novou energetickou politiku. Musíme přestat s pózováním, protože nemůžeme obětovat evropský průmysl na oltář klimatických cílů, které jsou nerealistické a jinde ve světě se nevynucují,“ uvedl Tajani.

Narůstající pocit ohrožení sdílí i evropský prezident Herman Van Rompuy, který označil snížení energetických nákladů za nejvyšší evropskou prioritu. „Ve srovnání s americkými konkurenty platí dnes evropský průmysl dvakrát víc za elektřinu a čtyřikrát víc za plyn. Našim firmám není nic platné, že jsou efektivnější,“ řekl van Rompuy.

Prohlubující se energetická krize v EU střídá v čele evropských problémů doznívající dluhovou krizi. Květnový energetický summit EU poprvé naznačil, že energetická politika by namísto dosavadního zaměření na omezování emisí skleníkových plynů měla vrátit do čela priorit dostupnost energie.

https://www.euroskop.cz/8961/22889/clanek/komisar-tajani-zelena-energie-vede-evropu-k-prumyslovemu-masakru/

Jihomoravský „Innovation Park“ bojuje o vítězství v RegioStars 2014

Euroskop, 07.08.2013
Mezi finalisty soutěže RegioStars 2014, která odměňuje nejinspirativnější a nejinovativnější evropské regionální projekty, se letos probojoval český projekt Jihomoravského inovačního centra „Innovation Park“.

Finalisty vybrala porota z 80 projektů částečně financovaných z regionálních fondů EU„Těchto 19 projektů je ukázkou regionální politiky v akci. Vyzdvihují vynikající práci, která byla v regionech vykonána, a jsou důkazem invenčního a dynamického přístupu evropských regionů k využívání fondů EU za účelem podpory růstu a vytváření pracovních míst,“ vyjádřil se o výběru komisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Kandidáti na vítěze představí své projekty porotě 8. října při příležitosti 11. ročníku Evropského týdne regionů a měst. Vítěze vyhlásí komisař
Hahn během slavnostního předání cen, které se bude konat 31. března 2014 v Bruselu.

Soutěžní kategorie odpovídají prioritám programu pro růst strategie Evropa 2020:

 • Inteligentní růst — inovace malých a středních podniků: podpora konkurenceschopnosti a růstu malých a středních podniků
 • Udržitelný růst — zelený růst a pracovní místa prostřednictvím
  biohospodářství:
  udržitelné investice v odvětví biohospodářství
 • Růst podporující začlenění — vytváření pracovních míst pro mladé
  generace:
  podpora boje s nezaměstnaností mladých lidí
 • CityStar — investiční projekty v oblasti udržitelné městské veřejné dopravy: podpora strategií, jež pomohou řešit problémy s dopravou v našich městech

 

Energetická účinnost

6.8.2013

Evropská unie spatřuje v energetické účinnosti významný způsob, jak snižovat svou závislost na fosilních palivech, efektivněji chránit životní prostředí a šetřit výdaje za energii. V posledním roce se jedním z nejvíce diskutovaných témat na evropském poli stala směrnice o energetické účinnosti, na úspory však pamatuje také návrh cestovní mapy k nízkouhlíkové ekonomice.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/link-dossier/energeticka-ucinnost-000082

 

Nový zákon o podporovaných zdrojích: průmyslu nestačí, ekologové protestují

26.7.2013

Vláda Jiřího Rusnoka se včera (25. července) mimořádně sešla, aby schválila návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie. Podle té by měla od příštího roku končit podpora nově instalovaných OZE a příspěvek na rozvoj zelených technologií by měl být zastropován. Vláda zatím nedostala v Poslanecké sněmovně důvěru. Novela zákona o POZE by prý však mohla mít podporu napříč politickým spektrem. Proti návrhu se ozývají ekologická sdružení, průmysl si zase stěžuje na nedostatečnost řešení.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/zmeny-v-podpore-poze-ekologove-protestuji-spokojen-neni-ani-prumysl-obnovitelne-zdroje-solarni-eru-vlada-fotovoltaika-011010


Europoslanci budou hlasovat o omezeních ve využívání biopaliv

10.7.2013

V Evropě možná bude v budoucnu omezeno využívání biopaliv, která sice mohou  být na první pohled přínosná pro životní prostředí, v konečném důsledku však podle oborníků mohou některá spíše napáchat víc škody. Europoslanci ve výboru pro životní prostředí mají o návrhu hlasovat 11. července.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/europoslanci-budou-hlasovat-o-omezenich-ve-vyuzivani-biopaliv-potraviny-bioetanol-010976

EU ocenila 9 inovativních veřejných iniciativ v Evropě

12.6.2013

Evropská komise dnes oznámila vítěze Evropské ceny za inovace ve veřejné správě. Toto ocenění se uděluje inovativním veřejným iniciativám orientovaným do budoucna, které jsou přínosem pro občany, podniky, vzdělávání a výzkum. Každá z devíti oceněných iniciativ pocházejících z Chorvatska, Finska, Nizozemska, Portugalska, Slovenska, Španělska (dvě iniciativy), Švédska a Spojeného království získala 100 000 eur (MEMO/13/503). Mezi vítězné iniciativy patřila například aplikace pro mobilní telefony s informacemi o zdravotní péči, internetová platforma o možnostech financování pro firmy a systém pro odhalování plagiátorství určený vysokoškolským institucím. Ceny vítězům předala evropská komisařka pro výzkum, inovace a vědu Máire Geoghegan-Quinnová během konference pořádané v rámci čtvrtého Týdne inovativních evropských regionů (WIRE IV) v irském Corku.

Některé země EU vidí v břidlicovém plynu budoucnost

24.5.2013

Někteří evropští lídři dali na summitu najevo, že ve svých energetických politikách počítají i se „zázračnými“ řešeními, jako je těžba břidlicového plynu. Evropská komise na druhé straně vyzývá státy ke společnému postupu „na více frontách“. ČR zatím břidlicový plyn těžit nebude, do budoucna to ale neodmítá.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/bridlicovy-plyn-je-podle-nekterych-zemi-vychodiskem-z-nejiste-situace-evropske-energetiky-summit-eu-necas-oze-010846

Zvládnutí OZE je pro energetiku výzva 21. století, říkají experti

16.5.2013

Rozvoj obnovitelných zdrojů klade na energetiku evropských států vysoké nároky a vyžaduje značné investice. Pokud státy podporu OZE nezvládnou, může to mít pro jejich ekonomiku vážné následky. Příklad Německa ale podle některých odborníků ukazuje, že zelená energetika nemusí být v budoucnu žádnou tragédií.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/zvladnuti-oze-je-pro-energetiku-eu-vyzva-21-stoleti-rikaji-experti-010829

Parlament: Budovy mají do roku 2050 spotřebovávat o 80 % energie méně

19.3.2013

Evropský parlament požaduje, aby se Evropská unie více zaměřila na zvyšování energetické účinnosti v budovách. Potřebuje pro to prý mimo jiné cíle do roku 2030. Odhlasovaná zpráva není pro Evropskou komisi závazná, europoslanci ale doufají, že exekutiva přijde s vlastním návrhem.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/parlament-budovy-maji-do-roku-2050-spotrebovavat-o-80–energie-mene-zateplovani-energeticka-ucinnost-2020-cile-010688

Zelená energetika potřebuje stabilní a transparentní prostředí, shodují se experti

13.3.2013

Na evropské úrovni se má v příštích měsících rozhodovat o budoucnosti evropské energetiky. Aktuální otázkou je osud obchodování s emisními povolenkami, hovoří se již také o klimatických cílech pro rok 2030. Podle výrobců energie a analytiků by neměla politická rozhodnutí ohrožovat stabilitu a přehlednost prostředí, ve kterém se investoři pohybují.

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/zelena-energetika-potrebuje-stabilni-a-transparentni-prostredi-shoduji-se-experti-010672

Česká republika v recyklaci odpadu zaostává za průměrem EU, ukazuje Eurostat

11.3.2013

V roce 2011 bylo 40 % komunálního odpadu v EU recyklováno nebo zkompostováno.  Oproti roku 2001 se podíl takto zpracovaného odpadu zvýšil více než o třetinu. Každý obyvatel EU za rok 2011 průměrně vyprodukoval 503 kilogramů odpadu. Na jednoho Čecha pak připadá výrazně méně – 320 kg. V recyklaci však Česká republika stále zaostává.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/ceska-republika-v-recyklaci-odpadu-zaostava-za-prumerem-eu-ukazuje-eurostat-odpady-skladky-010661

Ceny elektřiny rostou. Německo se stává obětí koketování s obnovitelnými zdroji

2.3.2013

V Německu rostou ceny elektřiny. Může za to podpora zvyšující se produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů. V konečném důsledku je to hrozbou pro konkurenceschopnost Německa jak na evropské, tak na globální úrovni. Německo je světovou jedničkou ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů. Roste však riziko toho, že se v této oblasti stane obětí svého úspěchu. Ceny elektřiny totiž v důsledku vyšších nákladů produkce z obnovitelných zdrojů prudce rostou.

http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-59425580-ceny-elektriny-rostou-nemecko-se-stava-obeti-koketovani-s-obnovitelnymi-zdroji#.UTM-ldQ0UzI.email

Odpad nemá končit na skládkách, nabízí se spalování, nebo víc recyklace

27.2.2013

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa se nedávno rozhodl zastavit přípravu nového zákona o odpadech. Za to se na jeho adresu ozývá kritika. Podle EU se mají státy zaměřit především na předcházení vzniku odpadů a recyklaci. Teplárenské sdružení tvrdí, že se nelze obejít ani bez spalování. Ekologické organizace to ale kritizují.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/odpad-nema-koncit-na-skladkach-bude-cr-spalovat-nebo-vice-recyklovat-spalovny-energeticke-zpracovani-odpadky-recyklace-eu-010639

Peníze z rozpočtu EU mohou podporovat také úspory energie

6.2.2013

Finanční prostředky z víceletého finančního rámce EU mohou být mimo jiné využity pro investice do zvyšování energetické účinnosti budov. Použito by tak mohlo být až 75 miliard korun. Podle firem z oblasti stavebnictví by to prospělo i ekonomickému růstu. Evropské peníze navíc mohou sloužit jako pojistka pro případ, že by se snížily výnosy z prodeje emisních povolenek.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/penize-z-viceleteho-rozpoctu-eu-mohou-podporovat-take-uspory-energie-010609

O skutečných úsporách energie se v SEK nedočteme, upozorňují odborníci

30.1.2013

Zvyšování energetické účinnosti je jednou z hlavních priorit Státní energetické koncepce, ve skutečnosti se mu ale strategie příliš nevěnuje. V dokumentu chybí konkrétní čísla i opatření, která mají k úsporám energie přispět, upozornili odborníci, kteří vypracovali doporučení, jak aspekt energetické efektivity v koncepci posílit.

http://www.euractiv.cz/energeticka-ucinnost/clanek/o-skutecnych-usporach-energie-se-v-sek-nedocteme-upozornuji-odbornici-statni-energeticka-koncepce-zelena-usporam-elektrina-spotreba-mpo-010585

Biopaliva budou asi muset v Evropě přibrzdit, Komise představí nová pravidla

19.10.2012

Evropská komise se snaží změnit přístup EU k biopalivům, protože se v  poslední době ukazují některé jejich negativní dopady. Přínos biopaliv pro životní prostředí se tak nyní například bude vypočítávat novým způsobem. Výrobci biopaliv se zlobí, zemědělci také nejsou nadšení. Proč vlastně Komise mění svůj pohled na zelená paliva?

http://www.euractiv.cz/energetika/clanek/biopaliva-budou-muset-v-evrope-pribrzdit-komise-predstavi-nova-pravidla-010317

Datová centra mohou v budoucnu šetřit energií, umožní to speciální čip

26.9.2012

Datová centra by mohla v budoucnu spotřebovávat výrazně nižší množství energie, než je tomu dnes. Umožnit by to měl speciální čip vyvíjený v rámci projektu, který podporuje Evropská unie. Ta usiluje o pozici lídra v inovativních počítačových technologiích, které budou dbát také na udržitelnost.

http://www.euractiv.cz/obchod-a-export0/clanek/datova-cloud-centra-mohou-v-budoucnu-setrit-energii-umozni-to-specialni-cip-eu-computing-technologie-010271

Malé vodní elektrárny se vrací na české toky, podporuje je i EU

17.9.2012

Nejen solární panely a větrné turbíny patří mezi zařízení, která vyrábějí energii z obnovitelných zdrojů – například v České republice mají svou tradici malé vodní elektrárny, jejichž rozvoj má i sympatie české veřejnosti. Vedle toho, že vyrábí čistou energii, mohou přispět k revitalizaci svého okolí. Jejich výstavbu podporují i evropské fondy.

http://www.euractiv.cz/regionalni-rozvoj/clanek/male-vodni-elektrarny-se-vraci-na-ceske-toky-maji-podporu-i-od-evropske-unie-oze-010242

Neziskovky: Plýtvání s odpadem může ČR připravit o peníze z EU

17.8.20122

Pokud Česká republika nepřijme plán pro předcházení vzniku odpadů, které často končí na skládkách nebo ve spalovnách, může po roce 2013 zapomenout na část peněz z evropských strukturálních fondů určených na odpadové hospodářství. Českou vládu před tímto scénářem varují zelené neziskové organizace.

http://www.euractiv.cz/regionalni-rozvoj/clanek/zelene-neziskovaly-kvuli-plytvani-s-odpadem-nemusi-cr-dosahnout-na-penize-z-eu-010175

EU kritizuje členské státy kvůli plýtvání s odpady, špatně si vede i ČR

8.8.2012

Evropská komise vydala novou zprávu, která se zabývá tím, jak členské státy  nakládají se svými odpady. Státy jsou hodnoceny například podle celkového množství recyklovaného odpadu, stanovení cen za odstranění odpadu či porušování právních předpisů EU. Česká republika se umístila jako dvanáctá nejhorší. V čele žebříčku nalezneme Rakousko.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/eu-kritizuje-clenske-staty-kvuli-plytvani-s-odpady-spatne-si-vede-i-cr-010154

Komise přidělila 268,4 milionu EUR na 202 nových projektů pro životní prostředí

30.7.2012

Evropská komise schválila přidělení finančních prostředků na 202 nových projektů v rámci programu LIFE+, fondu Evropské unie pro životní prostředí. Projekty zahrnují opatření týkající se ochrany přírody, environmentální politiky, změny klimatu a informací a komunikace o otázkách životního prostředí. Celkové náklady představují 516,5 milionu EUR, z nichž 268,4 milionu uhradí Evropská unie.

http://ec.europa.eu/ceskarepublika/press/press_releases/12_812_cs.htm

Koncept klastrů a konkurenceschopnost v politikách EU

13.7.2012

Hlavní téma aktuálního letního vydání Měsíčníku EU aktualit se zabývá oblastí, kterou nelze přímo označit za „evropskou problematiku“, nicméně s naším vstupem do Evropské unie souvisí. Patrně nebude náhodou, že právě od roku 2004 se význam klastrů – neboli nezávislých sdružení podnikatelských a nepodnikatelských subjektů spojených většinou stejným oborem či regionem podnikání – v naší ekonomice výrazně zvyšuje.

http://www.euractiv.cz/podnikani-a-zamestnanost/clanek/koncept-klastru-a-konkurenceschopnost-v-politikach-eu-010073

Efektivní využívání zdrojů podle EP pomůže ekonomickému růstu

31.5.2012

Europoslanci na konci minulého týdne schválili cestovní mapu k efektivnějšímu  využívání zdrojů. Ta by podle nich mohla nastartovat ekonomický růst v Evropě a pomoci na cestě k udržitelnému rozvoji. Podle odborných studií by se měla Evropa
zaměřit především na otázku produkce a zpracování odpadů.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/efektivni-vyuzivani-zdroju-podle-ep-pomuze-ekonomickemu-rustu-009934

V Německu sluneční energie nahradila 20 jaderných elektráren

28.5.2012

Německu byl dosažen nový rekord. Odpoledne 25. května celkový výkon všech slunečních elektráren dosáhl 22 gigawattů, což odpovídá výkonu 20 jaderných elektráren. S touto informací přišlo Mezinárodní hospodářské fórum pro obnovitelnou energii (IWR). Dosazený výkon je rekordním nejen v Německu. Žádnému státu, který používá solární články, se takové množství elektrické energie nikdy nepodařilo vyrobit.

Mezitím cena elektřiny v Německu může v blízké době vyrůst, varoval bavorský ministr ekonomiky Martin Zeil. „Výdaje na dodávky energie získané z alternativních zdrojů převyšují všechny hranice. Dodatečné vybudování potřebných elektrických sítí do roku 2022 bude stát 50 miliard eur,“ píše v článku, zveřejněném 27. května v deníku Bild am Sonntag. Následkem toho se podle Zeila cena na elektrickou energii může zvýšit o 70 procent.

Dřevo Dubňany 2012

Školící a kulturní centrum Dubňany Vás srdečně zve na konferenci o stavbě a zdravém bydlení: Dřevo Dubňany – Stavba a zdravé
bydlení. Tato konference se bude konat ve dnech 18. – 19.5.2012.
Více informací naleznete na stránce: http://www.ohkhodonin.cz/rubriky/novinky/clanek/drevo-dubnany-2012/
Přihlásit se můžete telefonicky na čísle: 777 773 425, nebo zasláním vyplněné elektronické přihlášky na e-mail: uspornebydleni@email.cz

Mezinárodní strojírenský kooperační den na Slovensku

29.4.2012

Dne 24. května 2012 se uskuteční v Nitře Mezinárodní strojírenský kooperační den. Jde  o mezinárodní setkání podnikatelských
subjektů, které hledají partnery v oblasti strojírenství a to prioritně v segmentech silnoproudé elektrotechniky a energetického strojírenství. Toto setkání je organizované agenturou SARIO (partnerem našeho projektu)  a BIC Bratislava (Podnikatelským a inovačním centrem), které funguje jako koordinátor sítě European Enterprise Network na Slovensku. Účast na tomto kooperačním dni tak všem zájemcům nabízí jedinečnou příležitost na navázání nových obchodních kontaktů a možnost spolupráce s potencionálními partnery ze Slovenska a dalších evropských zemí. Víceinformací na adrese : http://b2match.eu/engineering2012

Čína, biotechnologie

Čína sice disponuje méně než deseti procenty obdělávatelné půdy světa, dokázala by ale poskytnout jídlo jedné pětině obyvatelstva naší planety. Biotechnologie mají v tomto prostředí velkou šanci na úspěch. Češi si to uvědomili už loni, kdy se v provincii Chuang-čou konaly česko-čínské technologické dny, a vytvořili v tomto oboru dokonce vývozní alianci. Nejbližší příležitost k jejímu posílení bude v říjnu, kdy v Číně proběhne další mezinárodní konference.

26.4.2012, www.ihned.cz

Na biopaliva se v Česku jezdí více, mají však své kritiky

Zájem o vozy spalující zelená paliva v České republice každoročně roste,
především díky jejich nízkým cenám. Úrovně západní Evropy však využívání
biopaliv podle odborníků stále nedosahuje. I když se počítá s tím, že na
biopaliva se bude jezdit čím dál tím víc, Evropská unie získává k těmto pohonným
kritičtější přístup.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/na-biopaliva-se-v-cesku-jezdi-vice-maji-vsak-sve-kritiky-009808

Ondřej Liška: Krize je vhodnou příležitostí pro investice do OZE

„Myslím si, že krize je extrémně vhodná příležitost začít investovat a dokonce se kvůli tomu, řeknu rouhačsky, i zadlužovat. Je dobré investovat do takových oblastí, kde environmentální a zároveň ekonomická návratnost je vysoká,“ říká v rozhovoru pro EurActiv předseda Strany zelených Ondřej Liška. Redakce si s ním kromě podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE) v České
republice povídala i o „zeleném“ předsednictví Dánska, energetické spolupráci Evropy a nutnosti energetických úspor.

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/interview/ondrej-liska-hospodarska-krize-je-prilezitosti-pro-investice-do-oze-009800

 

Knižní přírůstky v knihovně Infocentra:

Dřevostavby: systémy nosných konstrukcí, obvodové pláště / Josef Kolb ; [překlad Bohumil Koželouh]. — 2., aktualiz. vyd.  — Praha : Grada, 2011. — 317 s.

Efektivní výroba : využívejte výrobní faktory a připravte se na změny na trzích / Alžbeta Kucharčíková … [et al. ; překlad Michal Kurfürst, Soňa Zigová]. — 1. vyd.. — Brno : Computer Press, 2011. — 344 s.

Efektivní vzdělávání zaměstnanců / Josef Vodák, Alžběta Kucharčíková ; [překlad Dagmar Krtičková]. — 2., aktualiz. a rozš. vyd.. — Praha : Grada, 2011. — 237 s. : il.

Energetické zdroje včera, dnes a zítra / Dušan Ďurica, Miloš Suk, Vladimír Ciprys. — Vyd. 1.. — Brno : Moravské zemské muzeum, 2010. — 165 s. : il. (převážně barev.), mapy

Energie z biomasy / Karel Murtinger, Jiří Beranovský. — 1. vyd.. — Brno : Computer Press, 2011. — 106 s. : il. (některé barev.) ;

Fotovoltaika : budovy jako zdroj proudu / Ralf Haselhuhn ; [překlad Václav Losík]. — 1. české vyd.. — Ostrava : HEL, 2011. — 176 s. : il. (převážně barev.), mapy ;

Inovace : vaše konkurenční výhoda! / Ján Košturiak, Ján Chaľ ; [překlad Kateřina Janošková]. — Vyd. 1. — Brno : Computer Press, 2008. –  164 s. : il.

Marketing inovací / Volker Trommsdorff, Fee Steinhoff. — Vyd. 1.. –  Praha: C.H. Beck, 2009. –  291 s

Moderní marketingová komunikace / Jana Přikrylová, Hana Jahodová. — 1. vyd.. — Praha : Grada, 2010. — 303 s., [16] s. obr. Příl

Průmyslové klastry a jejich vznik v regionech / Jan Stejskal. — Praha : Linde, 2011. — 247 s. : il., mapy ;

Stavba a užívání nízkoenergetických a pasivních domů / Josef Smola. — 1. vyd.. — Praha : Grada, 2011. — 352 s. : il. (převážně barev.), mapy, plány

Steve Jobs/ Walter Isaacson – 1, vyd. – Praha: Práh, 2011 – 678 s.